Opatrunek hydrokoloidowy sposób użycia

Opatrunki hydrokoloidowe zapewniają wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu się ran i zabezpieczają przed zakażeniem. Stosuje się je do leczenia ran przewlekłych, w tym po-oparzeniowych. Żele są zazwyczaj w połączeniu z pianką poliuretanową, aby zapewnić wodoodporność, zabezpieczyć przed zakażeniem oraz tlenem, który sprzyja rozwojowi bakterii. Opatrunki hydrokolidowe są często wykorzystywane w szpitalach i gabinetach lekarskich, ponieważ opatrunek dobrze przylega do rany zarówno mokrej, jak i suchej. Popularną polską marką opatrunków hydrokoloidowych jest Matopat. Taki opatrunek ma następujące włąściwości:

 • oczyszcza ranę z tkanki martwiczej
 • wysokochłonny- pochłania nadmiar wysięku z ran średnio lub obficie wydzielających
 • działa bakteriostatycznie
 • mała częstotliwość zmian opatrunku
 • bezbolesny przy zmianie
 • samoprzylepny
Medisorb H

Opatrunek hydrożelowy Medisorb H

Opatrunek hydrokoloidowy sposób użycia:

 1. Dokładnie oczyść ranę. Rana powinna być oczyszczona pod delikatnym strumieniem ciepłej wody i wodą utlenioną lub mydłem antybakteryjnym. Chyba, że lekarz zabroni takiej czynności.
 2. Połóż dłoń lub ciepły okład (kompres) na ranę. Opatrunki hydrokoloidowe najlepiej stosować w temperaturze pokojowej.
 3. W razie potrzeby możesz użyć dodatkowej ilości żelu hydrokoloidowego. Jeżeli jest to konieczne żel hydrokoloidu może być umieszczony na górnej części arkusza hydrokoloidu tworząc silniejszą barierę pomiędzy raną a plastrem. Żele są szczególnie przydatne jako wypełniacze rany, jeśli rana jest głęboka (poniżej poziomu skóry). Niewielką ilość hydrokoloidu żelu można wcisnąć z probówki i zastosować bezpośrednio na ranę. Jeżeli opatrunek jest w formie proszku, musi on być zmieszany z wodą przed nałożeniem na ranę. Nanieść kilka kropel wody i wymieszać za pomocą sterylnego narzędzia, aż mieszanina uzyska konsystencję pasty do zębów.
 4. Na żel lub proszek nałóż plaster hydrokolidowy lub jeśli nie posiadasz to zwykły. Plastry hydrokolidowe mogą być przycięte na określony obszar rany. Włóż sterylne rękawiczki, zdejmij opatrunek ze sterylnego papieru, który go otacza, przytrzymaj każdą stronę plastra. Opatrunek nie przyklei się do rękawic lub inne chłodnej powierzchni. Należy unikać dotykania plastra hydrokoloidu gołymi rękami. Opatrunek przyklei się sam pod wpływem temperatury ciała.
 5. Opatrunek należy zmieniać raz na trzy do pięciu dni. Opatrunek można zmienić, gdy plaster hydrokoloidu zaczyna się łuszczyć po bokach rany. Przed nałożeniem nowego opatrunku należy oczyścić ranę.
Reklamy

, ,

 1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: