Rodzaje opatrunków hydrokoloidowych

Opatrunek hydrokoloidowy składa się z składników chłonnych (zwykle karboksymetylocelulozy, pektyny lub żelatyny). Podobnie jak hydrożele, hydrokoloid może wchłonąć umiarkowaną ilość wysięku z rany. Mogą być stosowane na rany płytkie, głębokie oraz przewlekłe. Niektóre plastry hydrokoloidowe są nieprzezroczyste, co sprawia, że trudno jest ocenić proces gojenia się rany, inne są przezroczyste lub przejrzyste.

Opatrunki hydrokoloidowe są okluzyjne i nie pozwalają na przenikanie woda, tlen czy bakterie do rany. Hydrokoloidy również sprzyjają obniżeniu pH powierzchni rany, kwaśne środowisko pomaga hamować rozwój bakterii.

Podobnie jak hydrożele, hydrokoloid pomaga chronić ranę w fazie oczyszczania, ziarninowania i epitelizacji. Ze względu na okluzyjny charakter, hydrokoloidów nie może ich stosować jeżeli rana jest zainfekowana.

Rodzaje hydrokoloidów

Na rynku dostępne są trzy rodzaje hydrokoloidów: żele, proszki i plastry.

Opatrunek hydrokoloidowy w postaci żelu

Opatrunek hydrokoloidowy w postaci żelu

Żele hydrokoloidowe na ogół występują w tubkach, a proszki hydrokoloidowe w saszetkach. Mogą być stosowane jako wypełniacze rany, ale nie powinny wystawać ponad poziom otaczającej skóry. W przypadku proszków i żelów, potrzebne są dodatkowo plastry hydrokoloidowe do ich pokrycia.

Opatrunki hydrokoloidowe w formie plastrów są dostępne w różnych grubościach i kształtach odpowiednio do różnych części ciała, takich jak łokcie czy pięty.

Opatrunki hydrożelowe wchodzą w reakcję z wysiekiem rany. Gdy opatrunek jest zdejmowany, pozostałości żelu mogą pozostać w ranie. Usuń pozostałości delikatnie oczyszczając ranę. Może być wyczuwalny charakterystyczny zapach, jest on związany z działaniem opatrunku, a nie z infekcją.

Reklamy

, , ,

 1. #1 by murzyniatko on Luty 4, 2012 - 8:53 pm

  Należało by dodać, że zastosowanie tego typu opatrunku jest dozwolone jedynie w warunkach wykluczenia kolonizacji bakteryjnej rany. Ze względu na okluzję zachodzącą podczas ich stosowania szczepy mogące kontaminować ranę mogą namnażać się. Dochodzi do zakażenia rany. Bardzo niebezpieczne jest stosowanie wszelkiego typu opatrunków okluzyjnych szczególnie w przypadku ran i owrzodzeń przewlekłych z możliwością kontaminacji szczepami bakterii beztlenowych lub paciorkowców na podłożu beztlenowym. Takim opatrunkiem robimy więcej szkody niż pożytku. W UK zabrania się stosowania opatrunków hydrokoloidowych poza szpitalem, co jest ciekawostką, ponieważ w Polsce są one dostępne bez recepty (proponuję skorzystać z Grey J. E., Harding K. G. Leczenie ran w praktyce, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2010: 1-5, 8, 26-30, 31-35, 47-51, 53-57, 63) mam nadzieje na kontakt, ponieważ w lipcu 2011 r. obroniłam pracę licencjacka na temat leczenia ran z zastosowanie opatrunków specjalistycznych

  • #2 by sqla100 on Luty 5, 2012 - 11:02 am

   BArdzo cenna uwaga. Dziękuję za komentarz.

   • #3 by murzyniatko on Luty 5, 2012 - 12:02 pm

    chętnie wymienię się doświadczeniami związanymi z leczeniem ran, poza tym autor zainspirował mnie do stworzenia własnego blogu na ten temat, gdzie mogę zamieszczać fragmenty mojej pracy i wymieniać się uwagami. Blog znajduje się na blogerze,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: