Opatrunki hydrożelowe

Na medycznym rynku występuje ogromna ilość produktów do pielęgnacji ran. Przez to dokonanie wyboru może być przytłaczające. Dobrym sposobem na uporządkowanie wszystkich możliwości jest opracowanie kompleksowego zestawienia występujących objawów skórnych i środków ich pielęgnacji. Ale zanim będzie można utworzyć takie zestawienie, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami.

Zestawienie należy tworzyć przez uporządkowanie dostępnych na rynku środków i określenie do leczenia czego się nadają a do czego nie. Zacznijmy do opatrunków hydrożelowych.

Opatrunki hydrożelowe są produktami na bazie wody lub gliceryny. Ponieważ są zazwyczaj jasne i przejrzyste, można monitorować przebieg gojenia się rany bez potrzeby usuwania opatrunku.

Wykorzystanie hydrożeli pomaga utrzymać wilgotnego i czyste środowiska wokół rany i ułatwić autolityczne oczyszczenie ran z martwiczych tkanek (strupów). Możesz korzystać z tego typu opatrunku do leczenia odleżyn, otarć skórnych, rany po operacjach chirurgiczne, owrzodzenia, zespół stopy cukrzycowej, miejsca po pobraniu przeszczepów skórnych i oparzeń, w tym oparzenia po radioterapii onkologicznej.

Opatrunek hydrożelowy nie może wchłonąć dużo wysięku. Stosuje się go na rany suche, czyli z minimalną lub umiarkowaną ilością wysięku.

Opatrunki hydrożelowe mogą występować w trzech formach: w postaci żelu w tubce, w proszku lub w połączeniu z plastrem.

Najbardziej wygodnym jest opatrunek pod postacią plastra, wykorzystanie opatrunku w postaci żelu może wydawać się dość kłopotliwe. Przed aplikacją żelu na ranę, należy przemyć roztworem soli fizjologicznej, a następnie osuszyć skórę w jej okolicy. Opatrunki żelowe w postaci żelu sprzedawane są w jednokrotnego użytku tubkach. Powierzchnię rany należy pokryć całkowicie grubą warstwą żelu. Na tak zabezpieczoną ranę należy nałożyć jałowy opatrunek (wykonanym z gazy, plastra).

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: